Azərbaycanın Rəqəmsal Gələcəyi: 4 Əsas Sütun Nəyi Dəyişəcək?
Məqalələri dinləyə bilərsizYeni rəqəmsal arxitektura: dörd sütun
Azərbaycanın yeni rəqəmsal arxitekturası "Azərbaycanda Yeni Rəqəmsal Arxitektura" adlı vahid fəaliyyət planı əsasında hazırlanıb. Bu plan 11 fevral 2026-cı ildə rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nabiyev tərəfindən Prezident İlham Əliyevin sədrliyi ilə keçirilən iclasda təqdim olunub. Nazir bildirib ki, plan dörd əsas sütun üzərində qurulub: rəqəmsallaşma və rəqəmsal transformasiyanın sürətləndirilməsi; süni intellekt və onun dövlət qurumları və özəl şirkətlərdə geniş tətbiqi; innovasiya ekosistemi; kibertəhlükəsizlik.
Süni intellekt və innovasiya ekosistemi
Planın əsas istiqamətlərindən biri süni intellektin tətbiqinin genişləndirilməsidir. Dövlət və özəl sektor üçün süni intellekt həllərinin tətbiqi əlavə dəyər yaratmaq məqsədi daşıyır. İnnovasiya ekosistemi isə rəqəmsallaşma və süni intellekt vasitəsilə özəl şirkətlərin əlavə dəyər yaratmasına şərait yaradacaq.
Kibertəhlükəsizlik: əsas çağırış
Rəşad Nabiyev vurğulayıb ki, virtual mühit yaradıldıqdan sonra kibertəhlükəsizlik əsas çağırış kimi ortaya çıxır. Bu sahədə güclü tədbirlər görüləcək və təhlükəsizlik mexanizmləri təkmilləşdiriləcək. Bu, vətəndaşların və dövlət qurumlarının rəqəmsal mühitdə etibarlı fəaliyyətini təmin edəcək.
İnsan kapitalı və qanunvericilik
Plan həmçinin insan kapitalının inkişafına, mövcud infrastrukturun yenilənməsinə, qanunvericiliyin müasir tələblərə uyğunlaşdırılmasına və çevik idarəetmə proseslərinin təmin olunmasına yönəlib.
Gündəlik həyat və gələcəyə baxış
Bu strateji plan Azərbaycanın rəqəmsal inkişafını sürətləndirəcək, vətəndaşlara daha təhlükəsiz və innovativ xidmətlər təqdim edəcək. Yeni rəqəmsal arxitektura ölkənin iqtisadi və sosial inkişafına təkan verəcək və gənclər üçün yeni imkanlar yaradacaq. Rəşad Nabiyev qeyd edib ki, "Azərbaycanda rəqəmsal gələcək artıq qurulur və bu, hər birimizin həyatına təsir edəcək."